Roma mposht përsëri Lazion

dardanmiftari | Wednesday, January 19, 2011 | 0 Komente

Roma ka dalur fituese në derbin e kryeqytetit italian të zhvilluar në Olimpico të Romës ndaj Lazios me rezultat 2-1, për t’u kualifikuar kështu në çerekfinale të Coppa Italia.
Lazio ishte skuadër më e mirë gjatë gjithë takimit ndaj Romës, por ishin këta të fundit ata që dolën fitimtarë. Pas një pjese të parë pa gola, në pjesën e dytë u tundën rrjetat.
Marco Boriello fillimisht në minutën e 53-të nga pika e bardhë realizoi për 1-0 dhe epërsinë e Giallorosëve.
Në mënyrë të njëjtë pesë minuta më vonë (58’), Hernanes shënoi nga penaltia për 1-1.
Mirëpo heroi i Romës përsëri doli të ishte Fabio Simplicio, transferi nga Palermo që (77’) realizoi për 2-1 dhe fitoren e madhe të Romës.
Pos që ishte kjo një fitore e madhe e Romës në derbi vlen poashtu për çerekfinalen e Coppa Italias.