Barazim i United, fiton Basel

dardanmiftari | Tuesday, November 22, 2011 | 0 Komente

Gjërat janë komplikuar maksimalisht në Grupin C të Ligës së Kampionëve pasi Manchester United barazoi në Old Trafford në duelin me Benfican, përderisa Baseli shënoi fitore në udhëtim te Otelul.
Phil Jones hapi serinë e golave me një autogol, duke e kaluar në epërsi Benfican pas vetëm katër minutash lojë.

Në vazhdim të takimit Benfica tregohet shumë e rrezikshme, por ai që nuk u vërejt për 30 minuta, pikërisht në atë moment shënoi. Dimitar Berbatov barazoi rezultatin në 1-1 me kokë pas një harkimi fantastik nga Nani.

Në pjesën e dytë United hyn në takim më i bindur se kurrë dhe Darren Fletcher pas një situate në zonën e rreptësisë shënoi për 2-1. Nuk kaluan as dy minuta dhe Pablo Aimar nga afërsia shënoi (61’) për 2-2 dhe barazimin e rëndësishëm të portugezëve.

Baseli shënoi fitore me rezultat 3-2 në transfertë te Otelul Galati, duke lënë gjithçka të hapur për kualifikim.

Me këtë barazim Benfica ka 9 pikë po aq sa United në pozitën e parë, përderisa Basel gjendet në vendin e tretë me 8 pikë. Manchester United i shkon Baselit në finalen e vërtetë në Grupin C që përcakton gjithçka, pasi Benfica e ka siguruar kualifikimin pasi e ka të lehtë ndaj Otelulit.