Roma iu kthehet fitoreve

dardanmiftari | Sunday, March 21, 2010 | 0 Komente

Heroi i Romës, Mirko Vucinic Pas tre barazimeve të fundit në Serie A dhe një humbje në Europa League, Roma iu është rikthyer fitore duke mposhtur Udinesen në Olimpico me rezultat 4-2.
Heroi i mbrëmshme ishte sulmuesi malazias Mirko Vucinic, i cili shënoi hat-trick.
Romakët kaluan në epërsi të dyfishtë në fillim të pjesës së parë me golat e Luca Tonit (15’) dhe Mirko Vucinic (24’), por mysafirët arritën të ngushtojnë diferencën në 2-1 që në pjesë të parë me anë të Antonio Di Natale, i cili shënoi nga pika e bardhë (38’).
Pjesa e dytë filloi po ashtu në favor të Udineses, me Di Natale që pas një ore lojë shënoi golin e tij të dytë për të barazuar rezultatin (61’). Pesë minuta më vonë penalti u akordua edhe në anën e kundër, dhe Vucinic po ashtu ishte i saktë nga pika e bardhë për të shkruar edhe ai emrin për të dytën herë në listën e golashënuesve.
Por, publiku në Olimpico nuk u mjaftua me kaq, pasi në ndeshja solli edhe golin e gjashtë dhe të tretin nga Vucinic, që vulosi fitoren e Romës (83’).
Me tre pikët e reja Roma mbledh 56 pikë në pozitën e tretë dhe i afrohet në katër pikë kreut, ku ndodhet Inter që sonte barazoi ndaj Palermos. Milani, që pret në San Siro ekipin e Napolit, mban pozitën e dytë me 58 pikë.