Juventus

dardanmiftari | Wednesday, July 01, 2009 | 16 Komente

Juventus Football Club (latinisht iuventus që do të thot rini në shqip), gjithashtu njohur edhe si Juventus Turin (ose Juventus Torino), Juventus F.C., Juventus, ose thjesht Juve, është një klub futbollistik italian me seli në Torino.


Klubi u themelua më 1 nëntor të vitit 1897 nga një grup të rinjsh mes moshës 14 dhe 17 vjeçare.

Klubi momentalisht zhvillon ndeshjet në Seri A liga e parë e Italisë.

Juventusi ka fituar zyrtarisht 52 trofe, më shumë se cili do klub tjetër italian, 41 në Itali që është gjithashtu një rekord dhe 11 në Evropë dhe botë që është rekordi i dytë më i mirë i cilit do klub italian dhe klubi i katërt më i mirë në botë.

Ndryshuar së fundi: 20 Maj 2012

Category:

Ju pelqen artikulli shperndaje me shoke!

16 comments:

 1. fjala juventus rjedhe nga latinishtja qe do te thote te rinjet e theksuar e jo nga italishtja

  ReplyDelete
 2. ku pe sheh ti qe po shkrun nga italishtja se ?

  ReplyDelete
 3. s ka rendsi se prej nga rrjedh por ka rendesi ajo qe eshte number one!

  ReplyDelete
 4. po e shoff aty ku se ki pa ti

  ReplyDelete
 5. definoje komplet emrin nese je nje juventino edhe shkruje sakte se eshte web faqe tlutem nese je juventino nese jo leje dikuj tjeter qe de dine me teper dhe e don me teper klubin ju uteml

  ReplyDelete
 6. juva ka deshtu plotesisht ve liverpooli u ma i mir edhe mos thuni reali chelsea man utd arsenal se kush s un mja kalu

  ReplyDelete
 7. reali ka pordh ne shish,liverpoli tu ra prej lige,chelseane vendin e katert,man.utd ata jan djajte e prisht,arsenali edhe juventusi jan ma te fortit ne bote oki :arsenali premier ligen ,ndersa juventusi:serie a ose ndryshe scudetoo.


  qendrimi prej fr GREME

  ReplyDelete
 8. tabela

  1.juventus
  2.barcelona
  3.real madrid
  4.milano
  5.arsenal
  6.totenham
  7.marseille
  8.valencia
  9.roma
  10.chelsea
  11.sevilla
  12.fiorentina
  13.bayern.mynih
  14.man.city
  15.inter.milan
  16.liverpol

  ReplyDelete
 9. tung njerz ej mas debatoni bre palidhje ngoni un jam tifoz i flak i juves un krejt dvd e juves i kam ngoni kemi lojtar te mir po ktu po duhet trjner me cilsi te lart e aj osht fabio capello i vetmi njeri qe e bon juven Campion na duhen 120miljon sot ka than capello per me ardh un ne torin me matt runin e bale un i marr ka than veq paret bini sot ka majt intervist fabio tung ju pershendes Forca juve

  ReplyDelete
 10. 1.INTER
  2.barcelona
  3.real madrid
  4.milano
  5.arsenal
  6.totenham
  7.marseille
  8.valencia
  9.roma
  10.chelsea
  11.sevilla
  12.fiorentina
  13.bayern.mynih
  14.man.city
  15.JUVENTUS
  16.liverpol  PO SHOH SE PASKE GABU NE DY VENDE OK EDHE UNE I REGULLOVA???
  OK ME FAL NESE KAM GABU??? "QENDRIM" INTER INTER INTER INTER LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE ???
  FUCK FUCK FUCK FUCK FUCK FUCK
  JUVE OOOO NJERZ JU KREJT DO PLEQ I MERNI BE NONEN HA ??

  ReplyDelete
 11. forza juve se kta interistat skan dit me pranu humjen ashtu sic nuk kan dit me shiju fitoret e paktu qe kan bo..kshuqe erdhen prap me kom per tok qe ket vit dhe mbas 47 vjetve kan me e fitu kampionatit tani,

  ReplyDelete
 12. o ti Anonymous ma pleq se interi skaa kllezo ken e ka juve pleq del pireo buffoni tjeter kerkon hiq se ka ma shum se 30 vjet edhe storari 33

  ReplyDelete
 13. 1 juventus lovee
  2 real madrit
  3 msn utd
  4 inter
  5 barcelona
  6 chelsea
  7 arsenal
  8 bayern munich
  9 napoli
  10 man city
  11 roma
  12 liverpol
  14 totenham
  15 valencia
  16 villareal
  17 lazio
  99999 bari
  999999 cesena
  9999999 MILANNNNNNN

  ReplyDelete
 14. juventus love
  milan
  liverpul
  barcelona
  roma
  porto
  fuck inter

  ReplyDelete
 15. juventus . baecelona .M cyti.liverpul.dortmund.panathinaikos.porto. tirana.vllaznia.lazio.levande.

  ReplyDelete

Shkruani Komentin Poshtë...