Saha dërgon Evertonin në gjysmëfinale të Kupës FA

dardanmiftari | Sunday, March 08, 2009 | 0 Komente

Evertoni ka arritur të rikthehet nga një gol disavantazh për të mposhtur në Goodison Park ekipin e Middlesbrough me rezultat 2-1, në çerekfinalen e fundit të Kupës FA.
David Wheater tronditi publikun vendas me një gol të shënuar në prag të fundit të pjesës së parë. Por me të filluar pjesa e dytë vendasin këmbëngulën dhe arritën tek barazimi me anë të Marouane Fellaini (50’). Menaxheri i Evertonit, David Moyes, futi në lojë Louis Saha në pjesën e dytë që u dëshmua të ishte një lëvizje e qëlluar. Francezi solli edhe fitoren për vendasit, gjashtë minuta pas barazimit (56’). Me këtë fitore Evertoni kualifikohet për në gjysmëfinale të Kupës FA, ku do të ketë përballë njërin nga ekipet më të fuqishme të Premierligës, Manchester United, Chelsea apo fituesin e ndeshjes Arsenal/Hull City.