Argjentina përballë Gjermanisë në çerekfinale

dardanmiftari | Sunday, June 27, 2010 | 0 Komente

Përfaqësuesja e Argjentinës ka siguruar çerekfinalen e Kampionatit Botëror, pas fitores prej 3-1 përballë Meksikës, në ndeshjen e zhvilluar të dielën mbrëma në stadiumin Soccer City të Johanesburgut.
Carlos Tevez kaloi ‘Albicelestetët’ në epërsi pas një asistimi të Leo Messit (26’).
Një gabim të Osorios e shfrytëzoi sulmuesi i Real Madridit, Gonzalo Higuain, i cili dyfishoi epërsinë (33’) dhe vendosi rezultatin përfundimtar të pjesës së parë.
Në minutat e para të pjesës së dytë (52’), ‘djemtë e Maradonas’ shënuan sërish përmes Carlos Tevez, për të siguruar tashmë çerekfinalen.
Krejt çfarë bënë meksikanët deri në fund të takimit ishte një gol i shënuar nga Javier Hernëndez në minutën e 71-të.
Në çerekfinale, Argjentina do të ketë kundërshtar Gjermaninë, e cila në të tetën e finales eliminoi Anglinë.