Përfundon pa fitues takimi i parë i Botërorit

dardanmiftari | Friday, June 11, 2010 | 0 Komente

Pamje nga ndeshja Afrika e Jugut - Meksika Afrika e Jugut dhe Meksika kanë grumbulluar nga një pikë në ndeshjen hapëse të Kampionatit të sivjetmë Botëror, duke barazuar me rezultat 1-1.
Me deklarimin e presidentit të Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, në Johanesburg ka filluar Kampionati Botëror 2010, me takimin e parë të zhvilluar ndërmjet përfaqësueses nikoqire, Afrika e Jugut dhe Meksikës.
Afrika e Jugut e nisi ndeshjen me formacionin 4-2-3-1: Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala - Letsholonyane, Dikgacoi, Pienaar, Modise, Tshabalala – Mphela. Ndërsa Meksika luajti me formacionin 4-3-3: Perez, Rodriguez, Salcido, Marquez, Osorio, Torrado, Franco, Vela, Aguilar, Juarez, Dos Santos.
Rastin më të mirë në pjesën e parë e pati Meksika që realizoi pas një aksioni të Giovannit dhe Velas, mirëpo goli u anulua gabimisht për pozicion jashtë loje (36’).
Dhjetë minuta brenda pjesës së dytë (55’), skuadra nikoqire kaloi në avantazh me një gol të bukur të shënuar me këmbën e majtë nga Siphiwe Tshabalala.
Ylli i Barcelonës, Rafael Marquez, tregoi klasin e tij kur pas një krosimi të Guardados barazoi shifrat (79’).
Në minutat e fundit të takimit nuk pati gola, përkundër një rasti të shkëlqyer që pati Afrika e Jugut në fund të ndeshjes, ashtu që këto dy skuadra do të mbajnë dy vendet e para të Grupit A, së paku deri pas ndeshjes ndërmjet Uruguait dhe Francës, që zhvillohet të premten mbrëma në Cape Town.