Uruguai mposht nikoqirin

dardanmiftari | Wednesday, June 16, 2010 | 0 Komente

Përfaqësuesja e Uruguait ka regjistruar fitoren e parë në Botërorin e sivjetmë, duke mposhtur Afrikën e Jugut me rezultat 3-0.
Sulmuesi i Atletico Madridit, Diego Forlan, kaloi kombëtaren e tij në epërsi pas një solo depërtimi (24’), duke vendosur rezultatin përfundimtar të pjesës së parë.
Në gjysmën e dytë, lojtarët jugafrikanë u munduan të nxjerrin diçka në dobi të tyre, mirëpo gjërat i përkeqësoi portieri Khune, i cili pas një ndërhyrjeje brenda gjashtëmbëdhjetëmetërshit, u përjashtua me karton të kuq dhe i dhuroi skuadrës kundërshtare një penallti.
Nga pika e bardhë i pagabueshëm ishte Diego Forlan, i cili shënoi edhe golin e dytë (80’), për të vulosur fitoren.
Ndërsa në minutat shtesë (90’+5), Alvaro Pereira vendosi rezultatin përfundimtar të takimit duke shënuar edhe golin e tretë për përfaqësuesen e tij.
Pas kësaj fitoreje, Uruguai do të kryesojë Grupin A me katër pikë dhe me gjasa reale për t’u kualifikuar, ndërkohë që Afrika e Jugut shumë lehtë mund të eliminohet. Megjithatë duhet pritur rezultati i takimit ndërmjet Francës dhe Meksikës.