Bayerni fiton në kohën shtesë

dardanmiftari | Friday, August 20, 2010 | 0 Komente

Bastian Schweinsteiger ka shënuar në kohën shtesë të ndeshjes për të ndihmuar kampionin në fuqi të Bundesligës, Bayern Munich, të fillojë sezonin e ri me fitore.
Bavarezët barazonin 1-1 deri në fund të ndeshjes së zhvilluar në Allianz Arena ndaj ish-kampionit, Wolfsburg, kur mesfushori gjerman shënoi për t’i dhënë fitoren 2-1 Bayernit.
Fituesi i Këpucës së Artë në Kupën Botërore, Thomas Muller, pas një bashkëveprimi me Toni Kroos i dha avantazhin ekipit vendas pas vetëm nëntë minutash lojë, avantazh të cilin bavarezët e mbajtën gjatë gjithë pjesës së parë.
Por, pjesa e dytë filloi të mirë të ekipit mysafir, që tash drejtohet nga ish-përzgjedhësi i Anglisë, Steve McLaren. Sulmuesi aq i kërkuar këtë afat kalimtar, Edin Dzeko, arriti dhjetë minuta pas pauzës të barazojë rezultatin, pas një goli me kokë të shënuar pas një harkimi nga këndi i Zvjezdan Misimovic.
Kur u mendua se pikët do të ndaheshin, Schweinsteiger, po ashtu i kërkuar këtë afat kalimtar, shënoi një gol të vonshëm për t’i dhënë tre pikë Bayernit të Munichut.