EL: Juventusi fiton në kohën shtesë

dardanmiftari | Friday, August 20, 2010 | 0 Komente

Amauri ka shënuar në kohën shtesë për të ndihmuar Juventusin të dalë me një avantazh të kënaqshëm nga ndeshja e parë kualfikuese e Europa League, pasi shënoi fitore 2-1 në udhëtim te austrakët e Sturm Grazz.
Juventusi tregoi një ndeshje premtuese, me Diegon që krijoi një varg rastesh, dhe me Amaurin që shpesh kërcënoi portën e ekipit vendas.
Biankonerët kaluan në avantazh pas 15 minutash lojë me anë të golit të Leonardo Bonucci, pas një harkimi të Diegos. Por austriakët arritën të barazojnë me anë të Gordon Schildenfeld dhjetë minuta para fundit të ndeshjes.
Por, kur u mendua se ndeshja nuk do të kishte fitues, Amauri shënoi me kokë për t’i dhënë fitoren Juventusit në kohën shtesë.
Juve do të ketë jo vetëm epërsinë e fitores, por edhe atë të dy golave të shënuar në fushë mysafire për ndeshjen e kthimit, që zhvillohet javën e ardhshme në Olimpico të Torinos.