Barcelona ia merr kreun Valencias

dardanmiftari | Saturday, October 16, 2010 | 0 Komente

Festa e lojtarëve të Barcelonës pas golit të Carles Puyol. Andres Iniesta dhe Carles Puyol kanë shënuar nga një gol në pjesë të dytë, për të ndihmuar Barcelonën të përmbysë disavantazhin e pjesës së parë dhe të shënojë fitore 2-1 në fund të takimit derbi ndaj Valencias të zhvilluar në Camp Nou.
Mysafirët e Valencias filluan ndeshjen më me vrull duke krijuar disa raste me anë të Roberto Soldado. Pas 20 minutash lojë Barcelona filloi të organizohet më shumë, me Dani Alves dhe Xavi që treguar disa aksione të mira.
Megjithatë pjesa e parë e takimit i takoi ekipit mysafir. Me shtatë minuta të mbetura deri në fund të pjesës së parë, Pablo Hernandez pranoi një pasim nga Ricardo Costa, për të çuar Valencian në avantazh (38’).Hernandez bën xhiro nëpër stadium pas golit të parë të shënuar Me të filluar pjesa e dytë, Blaugranët gjetën përgjigjen. Pas vetëm tre minutash nga pauza, Andres Iniesta bashkëveproi mirë me Xavin për të dërguar topin në rrjetën e Cesar Sanchez (48’).
Heroi i Barcelonës këtë ndeshje ishte kapiteni Carles Puyol, i cili pas më se një ore lojë (62’) shfrytëzoi një harkim të topit nga Xavi për të shënuar me kokë dhe për t’i dhënë avantazhin dhe fitoren Barcelonës.Iniesta dhe lojtarët tjerë të Barcës, duke gëzuar golin e Barazimit Ndeshja ishte e veçantë për sulmuesin David Villa, i cili luajti kundër ish-ekipit të tij, Valencia, por edhe pse pati disa raste shënimi, nuk arriti të gjejë portën.
Me këtë fitore Barca do të pushtojë kreun me 16 pikë, po aq sa ka edhe Valencia. Megjithatë ekipi i drejtuar nga Pep Guardiola mund ta humbë kreun, nëse Real Madridi fiton sonte ndaj Malagas, ose nëse Villarreal mposht Hercules në takimin e të hënës. Guardiola jep disa instruksione për lojtarët e tij gjatë ndeshjes