Arsenali prek kreun

dardanmiftari | Saturday, November 27, 2010 | 0 Komente

Arsenali ka arritur të prekë kreun e Ligës Premier pasi shënoi fitore bindëse me rezultat 4-2 ndaj Aston Villas në Villa Park.
Topçinjtë patën disa raste të mira me të filluar ndeshja, kur Andrei Arshavin asistoi për Marouane Chamakh, por goditja e marokenit u pastrua nga mbrojtësi James Collins, dhe një tjetër rast nga Tomas Rosicky, goditja e të cilit përfundoi jashtë porte.
Goli i avantazhin për mysafirët erdhi me gjashtë minuat të mbetura nga pjesa e parë, kur pas një hedhje të topit në lojë nga portieri Lukas Fabianksi, Arshavin depërtoi në mbrojtjen kundërshtare dhe goditi fuqishëm në drejtim të portës, e cila goditje u prek nga portieri Brad Friedel, por që nuk arriti ta ndalojë (39’).
Pasi mbrojti një goditje nga Chamakh në minutën e fundit të pjesës së parë, Friedel nuk arriti ta ndalojë një goditje tjetër të Nasri, i cili shënoi falë devijimit të topit nga Luke Young pas një harkimi nga këndi (45’), për të dyfishuar epërsinë e Arsenalit.
Me shtatë minuta në pjesë të dytë, vendasit arritën të ngushtojnë disavantazhin falë një goli Clarck (52’), por Chamakh shumë shpejt riktheu epërsinë prej dy golash të Arsenalit (56’).
Ndeshja ishe e veçantë për Robert Pires, i cili u rikthye në ish-stadiumin e tij në cilësirë e rivalit Me 20 minuta të mbetura, Clark shënoi edhe golin e tij të dytë, kësaj here me kokë pas një harkimi të Richard Dunne nga këndi (71’). Në minutat shtesë të ndeshjes i riu Jack Wilshere shënoi edhe një gol tjetër për Arsenalin për të vulosur fitoren (90’).
Tre pikët e reja e çojnë Arsenalin në maje të tabelës me 29 pikë, një më shumë se Chelsea dhe Manchester United. Blutë nesër udhëtojnë te Newcastle United, ndërsa Manchester United më vonë gjatë ditës pret Blackburnin në Old Trafford.