Shpërthen Dimitar Berbatov !

dardanmiftari | Saturday, November 27, 2010 | 0 Komente

Dimitar Berbatov Dimitar Berbatov ka shënuar pesë gola, derisa Manchester United ka fituar bindshëm me rezultat 7-1 ndaj Blackburn Rovers në Old Trafford, për të pushtuar kreun e tabelës.
Wayne Rooney bëri startin e tij të parë për klubin në ligën Premier pas dy muajsh, por Dimitar Berbatov ishte ai që heshti kritikët e tij duke shënuar pesë nga shtatë golat e United, për t’i dhënë kështu fund 10 ndeshjeve pa shënime.
Djajtë e Kuq e filluan furishëm ndeshjen duke shënuar që në minutën e dytë të takimit, kur pas një harkimi të Nani, Dimitar Berbatov dërgoi topin në rrjetën e Paul Robinson.
Në minutën e 23-të të takimit vendasit dyfishuan epërsinë. Park gjen Rooneyn në këndin e golit, dhe sulmuesi anglez rikthen një pasim ideal, të cilin koreani e dërgon në rrjetën kundërshtare. Pesë minuta më vonë, pas një gabimi të Chimbonda, Berbatov vjedh topin për të shënuar edhe golin e dytë të tij dhe të tretin për United.
Pasi huqi hat-trick në fund të pjesës së parë, sulmuesi bullgari bëri të njëjtën gjë që bëri në fillim të ndeshjes, kur me të filluar pjesa e dytë shënoi golin e tij të tretë, pas një topi të pranuar nga Nani (47’). Një minutë më pas edhe Nani gjeti rrjetën për të çuar në 5-0 avantazhin e United.
Barbatov më pas shënoi edhe dy gola të tjerë (62’ dhe 70’) dhe iu bashkua Alan Shearer, Jermain Defoe dhe ish-sulmuesit të United, Andy Cole, që kanë shënuar nga pesë gola në një ndeshje të vetme të Ligës Premier.
Christopher Samba shënoi golin e nderit për Rovers me gjashtë minuta të mbetura pas një harkimi të Josh Morris.
Manchester United tash mbledh 31 pikë në maje të tabelës, dy më shumë se Arsenali dhe tre më shumë se Chelsea, që nesër ka rastin të rikthejë kreun nëse shënon fitore ndaj Newcastle United.