Interi në finale të KBK

dardanmiftari | Wednesday, December 15, 2010 | 0 Komente

Festa e zikaltërve Skuadra kampione e Evropës, Inter, ka dalë fituese e përballjes gjysmëfinale në kuadër të Kupës së Botës për Klube (KBK), duke e mposhtur ekipin jugkorean, Seongnam Ilhwa.
Takimi i zhvilluar të mërkurën mbrëma në stadiumin Zayed Sports të Abu Dhabit përfundoi me fitoren e Nerazzurëve me rezultat 3-0.
Me dy gola të shënuar në pjesën e parë dhe një në pjesën e dytë, ekipi italian ia siguroi vetes vizën për në finale.
Me ndihmën e Samuel Eto’o dhe Diego Milito, mesfushori serb Dejan Stankovic shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kupës së Botës për Klube (3’) duke kaluar Interin në epërsi.
Për dyfishimin e avantazhit të zikaltërve, u përkujdes kapiteni Javier Zanetti (32’), ndërsa edhe në këto gol ishte i përfshirë Milito.
Pas dy asistimeve të suksesshme, i erdhi radha edhe golit për sulmuesin argjentinas Diego Milito (73’), i cili trefishoi rezultatin, ndërsa këtë radhë asistues ishte Eto’o.
Në finale Interi do të përballet me ekipin afrikan TP Mazembe, i cili eliminoi gjigantin brazilian Internacional.