Bundesliga, fitojnë lideri dhe kampioni

dardanmiftari | Saturday, January 29, 2011 | 0 Komente

Arjen Robben barazoi rezultatin Lideri i Kampionatit gjerman Borussia Dortmund ka shënuar fitore prej 3-0 si mysafir i Wolfsburgut në ndeshjen e zhvilluar të shtunën në Volkswagen Arena.
Me golat e Lucas Barrios (2’), Nuri Sahin (40’) dhe Mats Hummels (71’), Dortmundi siguroi tre pikë të reja për të përforcuar kreun.
Ndërkohë, Bayern Munichu është kthyer nga disavantazhi prej një goli për të mposhtur Werder Bremenin me rezultat 3-1 në Weserstadion.
Per Mertesacker kaloi vendasit në epërsi në fillim të pjesës së dytë (47’), ndërsa Arjen Robben barazoi rezultatin (65’).
Në minutën e 76-të, Mertesacker shënoi sërish, por kësaj radhe në portë të gabuar, duke ia dhënë avantazhin skuadrës mysafire.
Fitoren e bavarezëve e vulosi Miroslav Klose (86’), i cili vendosi rezultatin përfundimtar të takimit.
Nga ndeshjet tjera, veçojmë humbjet e Hamburgut dhe Schalkes, nga Nurnbergu, respektivisht Hoffenheimi.