Fitore e madhe e Liverpoolit (VIDEO)

dardanmiftari | Saturday, August 20, 2011 | 0 Komente

Liverpooli ka shënuar fitore të madhe me rezultat 2-0 si mysafir i Arsenalit në Emirates Stadium, duke e rikthyer veten në piedestalin e futbollit anglez.
Pjesa e parë ishte tepër e baraspeshuar me më shumë një lojë agresive se sa futboll atraktiv. Vlen të përmenden vetëm mundësitë e Liverpoolit, që me anë të Andy Carroll disa herë rrezikoi nga ajri.

Në pjesën e dytë shohim lojë diçka më të mirë. Emmanuel Frimpong (70’) përjashtohet nga loja duke lënë Arsenalin me një lojtar më pak në terren, me ç’rast u vështirësuan shumë punët për Topçinjtë.

Goli i parë në këtë takim u realizua nga Aaron Ramsey (78’) që i dha fitoren Liverpoolit me anë të një autogoli.

Rezultatin përfundimtar prej 2-0 u zyrtarizua nga Luis Suarez që shënoi gol pasi u inkuadrua në lojë (90’). Është ky goli i dytë për Suarez në dy javët e para në Ligën Premier.

Kështu, Liverpooli ngritet në pozitat e larta në tabelë pas fitores së shënuar në Emirates, e para kjo pas 11 vitesh. Arsenali me këtë disfatë ka dëshmuar se nuk i ka kredencialet për të luftuar për titull, përderisa Liverpooli po kthehet në formën e vjetër.