United pa rival

dardanmiftari | Sunday, September 18, 2011 | 0 Komente

Kampioni në fuqi i Ligës Premier, Manchester United, tregoi dominimin e vet në Kampionatin anglez duke e mposhtur Chelsean me rezultat 3-1 në derbin kryesor të javës së pestë që u zhvillua të dielën në Old Trafford.
Goditjen e lirë të Ashley Young e shfrytëzoi Chris Smalling, i cili e hapi takimin në minutën e tetë.
Anësori portugez, Nani, pranoi një top nga Jonny Evans për të lëshuar një goditje të jashtëzakonshme nga distanca për epërsinë e dyfishtë të vendasve (37’).

Në minutën e fundit të kohës së rregullt të pjesës së parë, Wayne Rooney e vulosi fitoren e Djajve të Kuq që në fraksionin e parë të lojës.

Me të filluar gjysma e dytë (46’), Fernando Torres i dha shpresa skuadrës mysafire duke shënuar golin që rezultoi të ishte goli i nderit për Blutë.

Në minutën e 57-të, Rooney dështoi të realizonte nga pika e bardhë pasi rrëshqiti dhe goditja e tij u ndal nga Petr Cech.

Në vazhdim, Torres bëri huqjen e sezonit duke mos arritur të shënonte në portën e zbrazët, ndërsa një rast shumë të mirë e pati edhe Berbatov për ta fundosur edhe më shumë Chelsean.

Pas kësaj fitoreje, Manchester United distancohet në krye të tabelës me 15 pikë, dy më shumë se Manchester City që barazoi si mysafir i Fulhamit.