Qind për qind efikasitet edhe për Spanjën

dardanmiftari | Tuesday, October 11, 2011 | 0 Komente

Kampioni në fuqi i Evropës dhe botës, Spanja, e ka shënuar edhe fitoren e tetë nga tetë ndeshje në Grupin I, si pjesë e kualifikimeve për Euro 2012.
Viktima e radhës e ‘Furisë së kuqe’ ishte Skocia, të cilën e mposhti me rezultat 3-1, për t’ia mohuar kështu konkurrimin në “play-off”.

Shkëlqimi i David Silvas në gjysmën e parë, i cili realizoi dy herë (6’ dhe 44’), dhe një gol i realizuar nga David Villa pas pushimit (54’), regjistruan rekordin fitoreve të Spanjës.

Ndërkohë, krejt çfarë bënë mysafirët ishte një gol i nderit nga David Goodwillie nga pika e bardhë (66’) që nuk mjaftoi që Skocia të luajë në “play-off”, pasi vendin e dytë e ka zënë Republika Çeke pas fitores prej 4-1 si mysafir i Lituanisë.