Arsenali s’i bën ballë Cityt

dardanmiftari | Sunday, December 18, 2011 | 0 Komente

Manchester City e ka fituar kryendeshjen e javës së 16-të në Ligën Premier duke e mposhtur Arsenalin në Etihad Stadium me rezultat 1-0.
Gjysma e parë e takimit u mbyll pa gola. Portierët e të dyja skuadrave është dashur që të bëjnë intervenime bravuroze për të ruajtur portat e tyre të paprekura.

Sa i përket kësaj pjese, Sergio Aguero humbi disa raste të arta për Manchester Cityn, ndërsa Arsenali bëri një paraqitje relativisht të mirë.

Nuk kaloi shumë kohë brenda gjysmës së dytë dhe vendasit kaluan në epërsi. David Silva shfrytëzoi një top të kthyer nga Koscielny për të çuar në këmbë tifozët vendas (53’).

Në vazhdim të ndeshjes, Arsene Wenger e intensifikoi ofensivën e mysafirëve. Ndërsa në minutën e 78-të, arbitri nuk akordoi penalti në favor të Topçinjve pas prekjes së topit me dorë nga Micah Richards.

Arsenali vazhdoi të sulmojë deri në fund të sfidës, mirëpo pa sukses, ashtu që u desh të dalë i humbur nga ky takim.

Tre pikët e reja e kthejnë Manchester Cityn në krye të tabelës me dy pikë më shumë se përcjellësi i parë, Manchester United, ndërkohë që Arsenali pozicionohet në vend të pestë me 29 pikë, aq sa ka Liverpooli një pozitë më poshtë.