Milani shkatërrimtar, i afrohet majes

dardanmiftari | Sunday, February 19, 2012 | 0 Komente

Milani ka shënuar fitore shumë të rëndësishme dhe jashtëzakonisht të lehtë në udhëtim te Cesena me rezultat 3-1, duke ashpërsuar edhe më tej luftën për titull të kampionit në Serie A.

Milani që nga fillimi ishte dominues dhe e gjeti shpejt golin. Duke reflektuar paraqitjen e tij të mirë, Sulley Muntari shënoi në minutën e 29-të për 1-0 dhe epërsinë e parë të Rossonerëve. Nuk kaluan dy minuta dhe Emmanuelson e zgjeroi këtë epërsi në 2-0.

Në vazhdim të pjesës së dytë Milani përsëroi dominoi dhe ishte Robinho ai që për 3-0 (55’), vazhdoi formën e tij të mirë para ndeshjeve shumë të rëndësishme. Rezultatin prej 3-1 e vuri Pudil në minutën e 65-të, por vendasit nuk ishin në gjendje që të shënojnë gola të tjerë.

Me këtë fitore, Milani është në vendin e parë me 50 pikë, një pikë më shumë se Juventusi që ka një ndeshje më pak të zhvilluar. Javën e ardhshme Juventusi i shkon Milanit në San Siro në duelin që mund ta përcaktojë titullin.