City pëson, Atletico fiton

dardanmiftari | Friday, March 09, 2012 | 0 Komente

Xandao Janë zhvilluar ndeshjet e para të 1/8-ës së finales së Europa League dhe Sporting Lisbona na ka ofruar befasinë e parë duke mposhtur në Estadio Jose Alvalade liderin e Ligës Premier, Manchester Cityn, teksa nga ana tjetër fitues i madh ka dalë Atletico Madridi ndaj Besiktasit në Vicente Calderon.

Manchester City ishte dominues në pjesën e parë, por portugezët u kthyen tek në fund të pjesës së parë dhe në fillim të pjesës së dytë ku dhe u realizua goli i vetëm nga Xandao (51’), i cili shënoi me finte një gol të bukur që vendosi dhe rezultatin përfundimtar 1-0.

Në Vicente Calderon pa problem fitoi Atletico Madridi u shkëlqeu Eduardo Salvio, i cili shënoi dy gola, e ku kontriboi edhe Adrian. Golin e nderit për 3-1 e shënoi Simao, që ngushëlloi turqit.

Edhe Twente ka shënuar fitore në shtëpi ndaj Schalkes me rezultat 1-0, teksa Olympiacos në udhëtim te Metalist Kharkov doli fitues në një ndeshje të komplikuar.

Ndeshjet kthyese zhvillohen pas një jave.