Reali shkatërron Espanyolin

dardanmiftari | Sunday, March 04, 2012 | 0 Komente

Real Madridi ka shënuar fitore mbresëlënëse prej 5-0 në kryendeshjen e kësaj xhiroje në Kampionatin spanjoll kundër Espanyolit.

Serinë e golave e filloi Cristiano Ronaldo, i cili pranoi një top nga Gonzalo Higuain për ta shënuar golin e 30-të në La Liga këtë edicion (24’).

Pas një bashkëpunimi me Mesut Oezil, Sami Khedira e dyfishoi epërsinë e Mbretërve dhe vendosi rezultatin e pjesës së parë (38’).

Në minutat e para të gjysmës së dytë (47’), Kaka dërgoi një top drejt Gonzalo Higuain, ndërsa argjentinasi e trefishoi avantazhin e Los Blancos.

Kaka ishte realizues i golit të katërt të vendasve (67’) dhe ishte ku një gol i merituar pas paraqitjes së mirë të brazilianit këtë mbrëmje.

Higuain u regjistrua për të dytën herë në listën e golashënuesve (78’) falë asistimit të mrekullueshëm të Ricardo Kaka.

Real Madridi vazhdon ta ruajë distancën prej dhjetë pikësh kundrejt Barcelonës dhe me performanca të tilla është në rrugë të mbarë për t’u shpallur kampion i Spanjës.