Thunder në finale të NBA-së

dardanmiftari | Thursday, June 07, 2012 | 0 Komente

Oklahoma City Thunder ka siguruar biletën për në finalet e NBA-së falë një rikthimi të parezistueshëm në pjesën e dytë që kulmoi me fitore 107-99 ndaj San Antonio Spurs në ndeshjen e gjashtë finale të Perëndimit.

Të udhëhequr nga Kevin Durant, Thunder arritën të rikthehen nga disavantazhi prej 18 pikësh për të fituar takimin dhe për t’i dhënë fund dilemës së kampionit të Konferencës Perëndimore me rezultat 4-2 në ndeshje.

Durant shënoi 34 pikë dhe 14 kërcime gjatë 49 minutave lojë. Te Spurs, Tony Parker shënoi 29 pikë dhe 12 asistime, ndërsa Tim Duncan kontribuoi me 25 pikë dhe 14 kërcime.

Fitorja është e katërta radhazi e Thunder, pas dy disfatave në dy ndeshjet e para ndaj Spurs, të cilët deri atëherë kishin pasur 20 fitore radhazi në kampionat.

Oklahoma City tash do të përballet me fituesin e Konferencës Lindore, Boston Celtics ose Miami Heat, për titullin e kampionit të përgjithshëm të NBA-së.

Celtics sonte do të presin Heat në fushë të vet për ndeshjen e gjashtë finale, duke qenë në avantazh 3-2.