Barcelona merr n’thua

dardanmiftari | Saturday, February 21, 2009 | 0 Komente

Derbi i zhvilluar të shtunën mbrëma në Camp Nou, ndërmjet Barcelonës dhe Espanyolit, i ka takuar skuadrës së dytë katalunase, e cila ka arritur të shënojë fitore brenda kështjellës së Blaugranëve.
Skuadra lidere në La Liga, Barcelona, është mposhtur nga ekipi i fundit në tabelë, Espanyol, me rezultat prej 1-2. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi pa gola, mirëpo minuta e 38-të ishte kyçe, pasi që Seydou Keita u përjashtua me karton të kuq, duke lënë Barcelonën me një lojtar më pak në fushë gjatë gjithë pjesës së mbetur të lojës. Pesë minuta brenda pjesës së dytë (50’), mysafirët kaluan në avantazh me anë të Ivan De la Pena. I njëjti lojtar dyfishoi epërsinë në minutën e 55-të, duke ia vështirësuar punët skuadrës së Pep Guardiolas. Krejt çka bënë vendasit, ishte një gol i shënuar nga Yaya Toure (62’), i cili vlen vetëm për statistika, pasi që Blaugranët nuk arritën të bëjnë më shumë deri në fund të ndeshjes. Kjo humbje i kushton Barcelonës me afrimin e Real Madridit drejt kreut, skuadër e cila pret gabime të tilla të liderit të tabelës.