Bayerni kalon në çerekfinale

dardanmiftari | Thursday, February 26, 2009 | 0 Komente

Ekipi i Bayern Munichut e ka siguruar kualifikimin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve që në ndeshjen e parë të zhvilluar në Estadio Jose Alvalade, kundër Sporting Lisbonit.
Bavarezët e kanë shkatërruar skuadrën e pafuqishme nga Lisbona, duke e mposhtur me rezultat 5-0. Pa përfunduar pjesa e parë (42’), anësori francez Franck Ribery e nisi serinë e golave duke e mposhtur portierin Tiago. Goli i dytë erdhi në minutën e 57-të, kur pas nj goditje me kokë të Luca Tonit, topi preku në trupin e Miroslav Kloses dhe përfundoi në rrjet. Gjashtë minuta më pas (63’), u akordua penallti në favor të mysafirëve, ndërsa i saktë nga pika e bardhë ishte Franck Ribery, i cili shënoi golin e dytë personal dhe të tretin për Bayernin. Dy golat e radhës i takuan sulmuesit italian Luca Toni (84’ dhe 90’), i cili nuk kishte si të mos shënohej në listën e golashënuesve. Me këtë fitore Bayerni tashmë duhet të mendojë për skuadrën me të cilën do të përballet në çerekfinalen e garës më prestigjioze të futbollit evropian.