Ukraina nxjerr një pikë në Kroaci

dardanmiftari | Sunday, June 07, 2009 | 0 Komente

Kroacia ka arritur të marrë vetëm një pikë në ndeshjen e radhës të grupit 6 të kualifikimeve për Botërorin 2010, duke barazuar 2-2 në fushë të vet ndaj Ukrainës.
Kroatët kaluan në epërsi që në minutën e dytë të ndeshjes me anë të Mladen Petric, por Andriy Shevchenko barazoi pas 11 minutash tjera për ukrainasit (13’). Pjesa filloi në të mirë të mysafirëve, të cilën morën avantazhin me anë të Gai, por kësaj here kroatët barazuan me anë të mesfushorit të Tottenhamit, Luka Modric (68’), gol që u dha vendasve një pikë, si dhe ruajtjen e pozitës së dytë në tabelën e grupit 6. Anglia vazhdon të kryesojë grupin me të gjashtë fitore nga gjashtë ndeshje (18 pikë), derisa Kroacia mbledh 11 pikë, e ndjekur nga Bjellorusia me 9 pikë dhe Ukraina me tetë, që të dyja këto të fundit me nga një ndeshje më pak të zhvilluar.