Arsenali në maje të Ligës Premier

dardanmiftari | Saturday, March 20, 2010 | 0 Komente

Nga një gol i shënuar në secilën pjesë të ndeshjes, i kanë dhënë fitoren 2-0 Arsenalit në takimin e zhvilluar në Emirates Stadium përballë West Ham United.
Edhe pse me dhjetë lojtarë për pjesën më të madhe të ndeshjes, Arsenali ka nxjerrë tre pikë shumë të rëndësishme nga ky takim.
Një gol i shënuar në minutën e pestë të ndeshjes nga mesfushori brazilian Denilson ia solli epërsinë e hershme ekipit vendas, që megjithatë në fund të pjesës së parë pësoi një ‘goditje’ pas eliminimit nga loja të Thomas Vermaelen dhe një penaltie të akorduar për mysafirët.
Megjithatë Alessandro Diamanti dështoi të jetë i saktë nga pika e bardhë, me portierin Manuel Almunia që ia doli ta ndalojë gjuajtjen e sulmuesit italian.
Edhe pse me dhjetë lojtarë në fushë, Arsenali arriti të shënojë edhe një gol tjetër të qetësisë. Kësaj here Cesc Fabregas fitoi penaltinë dhe doli të ishte i saktë nga pika e bardhë (83’).
Tre pikët e reja e rendisin Arsenalin në maje të Ligës Premier me 67 pikë, një më shumë se Manchester United që nesër pret në fushë të vet rivalin e përbetuar, Liverpoolin.
Chelsea qëndron tre pikë prapa Arsenalit, por ka edhe dy ndeshje më pak të zhvilluara. Blutë nesër udhëtojnë në fushë të Blackburn.