EL: Balotelli i jep fitoren Cityt në debutimin e tij

dardanmiftari | Friday, August 20, 2010 | 0 Komente

Mario Balotelli është inkuadruar në ndeshje nga stoli për të shënuar golin e fitores në debutimin e tij si lojtar i Mancheter Cityt, që mposhti ekipin Timisoara me rezultat minimal 1-0.
Roberto Mancini bëri tre ndryshime pasi ekipi i tij dështoi të tregojë shkëlqim në barazimin e vikendit ndaj Tottenhamit, duke nxjerrë në 11-shen startuese Adebayor, Pablo Zabaleta, dhe Joleon Lescott.
Anglezët patën posedimin dhe kontrollin e ndeshjes, por nuk arritën të shënojnë gjatë pjesës së parë të takimit. Megjithatë inkuadrimi i Balotellit në minutën e 57-të të ndeshjes, i cili zëvendësoi Gareth Barryn, i dha dimenzione tjera sulmit të Cityt
Pasi dështoi pesë minuta më herët (67’), në minutën e 72-të të ndeshjes 20-vjeçari italian shndërroi në gol një harkim të ulët të Emmanuel Adebayor, që doli të ishte edhe goli i fitores për Cityn.
Ndeshja e kthimit e vlefshme për kualifikim në fazën grupore të Europa League do të zhvillohet javën e ardhshme në Manchester.