Edhe Atletico përmbyset nga Reali

dardanmiftari | Friday, January 14, 2011 | 0 Komente

Sergio Ramos duke e shënuar golin e barazimit Real Madridi ka arritur që përsëri ta rikthejë rezultatin, kësaj radhe ndaj Atletlico Madridit në ndeshjen e parë të Copa del Rey të zhvilluar në Santiago Bernabeu, e cila përfundoi me fitoren e Los Blancos prej 3-1.
Real Madridi synoi një start më të mirë se ndaj Villarrealit, por pikërisht sikur ndaj Nëndetëses së Verdhë, edhe ndaj Atletico Madridit, Los Blancos pësuan në minutën e shtatë kur Forlan kaloi në epërsi Los Colchoneros me një gol nga afërsia.
Diego Forlan feston golin. Vetëm shtatë minuta më vonë (14’) akordohet një goditje nga këndi për Real Madridin. Një harkim të përkryer të Di Marias e shfrytëzoi në mënyrë perfide Sergio Ramos që si vigan i vërtetë kërceu mbi të gjithë dhe barazoi rezultatin. Sergio Ramos feston golin. Në pjesën e dytë në lojë inkuadrohet Kaka, pas lojës katastrofale të shfaqur nga Karim Benzema. Ronaldo zhvendoset në pozitën e qendërsulmuesit dhe rezultatet ishin evidente kur CR7 realizoi nga afërsia pas asistimit të përkryer nga Mesut Ozil. Ishte pikërisht Mesut Ozil ai që në minutën e fundit e zgjeroi epërsinë për 3-1 (90’), për të vendosur rezultatin përfundimtar.
Deri në fund të takimit Reali nuk e lëshoi epërsinë prej dy golave dhe me rezultatin 3-1 nga ndeshja e parë do të shkojë në ndeshjen kthyese që zhvillohet në Vicente Calderon.