I kthehet fitores

dardanmiftari | Sunday, April 10, 2011 | 0 Komente

Arsenali e ka shënuar fitoren e parë pas tri barazimeve radhazi në fushën e Blackpoolit me rezultat 3-1, për të vazhduar luftën për titull të kampionit në Ligën Premier, gjashtë javë pa përfunduar sezoni. Arsenali hyri me qëllim të qartë në këtë takim – fitoren. Abu Diaby ia dhuron Arsenalit epërsinë e parë pas 18 minutash lojë, me ndihmën e Robin Van Persiet. Epërsia dyfishohet vetëm tre minuta më vonë (21’), kur Emmanuel Eboue shënoi për 2-0. Në pjesën e dytë vendasit rikthehen në lojë. Taylor-Fletcher realizoi për 2-1 (52’) duke i dhënë një fije shpresë lojtarëve për të vazhduar presionin. Mirëpo, Robin van Persie dëshmoi kalibrin prej sulmuesi që është, duke shënuar për rezultatin përfundimtar 3-1 (76’). Me këtë fitore Arsenali vazhdon ta përcjellë Manchester Unitedin në garë për titull në Ligën Premier me 62 pikë, shtatë më pak se Djajtë e Kuq që janë liderë, por Topçinjtë kanë një ndeshje më pak të zhvilluar.