United mposht Chelsean sërish

dardanmiftari | Tuesday, April 12, 2011 | 0 Komente

Me rezultat të përgjithshëm prej 3-1, Manchester Unitedi është kualifikuar në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve duke eliminuar rivalin nga Liga Premier, Chelsea. Takimi i parë i zhvilluar në Stamford Bridge përfundoi me rezultat 1-0 për United, që fitoi edhe ndeshjen kthyese në Old Trafford, me rezultat prej 2-1. Të dyja skuadrat zhvilluan një gjysmë të parë më ‘të kujdesshme’ me një iniciativë të lehtë të Bluve, mirëpo konkretizimi ishte në anën e Djajve të Kuq. Fillimisht vendasve iu anulua një gol për pozitë jashtë lojë, kur pas krosimit të Wayne Rooneyt, Hernandez shënoi në portën e Cech (27’). Ndërkohë, goli i avantazhit erdhi në minutën e 43-të. Ishte legjenda Ryan Giggs që asistoi, ndërsa Javier 'Chicharito' Hernandez plasoi topin në rrjet, këtë herë në mënyrë të rregullt. Mysafirët zhvilluan një gjysmë të dytë më të zbehtë, ndërsa gjërat u përkeqësuan edhe më shumë pas përjashtimit të Ramires me kartonin e dytë të verdhë (70’). Chelsea gjeti fuqinë ta barazojë rezultatin, kur pas një pasimi të Essien, Didier Drogba mposhti portierin Van der Sar (77’). Mirëpo, shpresa e Bluve për kualifikim eventual nuk zgjati as një minutë, pasi që Ryan Giggs pasoi te Ji-Sung Park, i cili riktheu epërsinë e vendasve. Në gjysmëfinale, Manchester Unitedi do të takohet me Schalken ose Interin, ndërsa gjasat më të mëdha janë që skuadra gjermane të luajë kundër Djajve të Kuq, pasi në ndeshjen e parë në Meazza e mposhti kampionin në fuqi me rezultat 5-2.