Milan shënon fitore

dardanmiftari | Sunday, January 08, 2012 | 0 Komente

Milani ka vijuar të mbetet lider në tabelën e Serie A, pas fitores së vështirë në udhëtim te Atalanta me rezultat 2-0, në një sfidë relativisht të bllokuar.
Fillimi i pjesës së parë ishte tejet monoton ashtu si vazhdimi i saj, i ndikuar dhe nga rrezet e diellit në stadiumin e Atalantës.

Sidoqoftë, një ndërhyrje në Paton brenda zonës e cilësoi si penalti gjqytari Nicola Rizzoli, që i dha mundësinë sulmuesit Zlatan Ibrahimovic të realizojë (22’) nga pika e bardhë për 1-0.

Në pjesën e dytë nxehet loja, me Atalantën që bën presion në 30 minutat e parë të saj. Një shtyllë dhe disa raste të vendasve frikësuan Rossonerët, por në fund gjithçka përfundoi mirë.

Pas një asistimi nga njeriu i ndeshjes, Zlatan Ibrahimovic, Kevin Prince Boateng mbylli gjithçka nga afërsia për 2-0 (82’) dhe disfatën e parë në shtëpi këtë sezon për Atalantën.

Me këtë fitore Milani ka 37 pikë në vendin e parë, me pikë të njëjta me Juventusin që ka mposhtur minimalisht Leccen në transfertë.