Barca drejt çerekfinales (VIDEO)

dardanmiftari | Tuesday, February 14, 2012 | 0 Komente

Me rezultat prej 3-1, Barcelona ka shënuar fitore përballë Bayer Leverkusenit në BayArena, në takimin e vlefshëm për 1/8 e finales të Ligës së Kampionëve.
Ashtu siç pritej, mysafirët e dominuan ndeshjen. Mirëpo, përkundër menaxhimit total të pjesës së parë, ata shënuan vetëm një gol.Një superpasim të Leo Messit e pranoi Alexis Sanchez, i cili i kaloi Blaugranët në epërsi (41’) dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në pushim.Jo shumë kohë brenda pjesës së dytë (52’), Vedran Corluka arriti të nxjerrë një krosim për Michal Kadlec, i cili e barazoi rezultatin.
Mirëpo, festa e tifozëve vendas zgjati shumë shkurtë, pasi sërish u shfaq Alexis Sanchez për ta kthyer epërsinë e mysafirëve (55’). Asistimi ishte i Cesc Fabregas.Aksionet e vazhdueshme të Barcës u konkretizuan edhe me një gol të shënuar nga Lionel Messi (88’), ndërsa e gjithë merita ishte e Dani Alves.
Ky rezultat padyshim që e favorizon Barcelonën për t’u kualifikuar në çerekfinale, pasi në takimin tjetër do ta ketë edhe mbështetjen e tifozëve katalunas.
Në takimin tjetër të kësaj faze që u zhvillua të martën mbrëma, Lyoni ka shënuar fitore prej 1-0 kundër APOEL Nicosias.