Humbje me dinjitet e Shqipërisë

dardanmiftari | Wednesday, February 29, 2012 | 0 Komente

Shqipëria ka pësuar humbje me rezultat 2-1 në miqësoren e zhvilluar ndaj Gjeorgjisë në transfertë.

Ishte kjo sfida e parë nën strategun e ri Gianni de Biassi, e cila pos disfatës kishte shumë anë të mira, me kombëtaren shqiptare e cila shfaqi karakter dhe lojë të mirë gjatë gjithë takimit, përkundër mungesave të shumta në formacionin e parë.

Fillimisht Shqipëria kaloi në epërsi me anë të Edgar Canit pas vetëm tre minutash lojë, duke konfirmuar dominimin në fillim të takimit.

Edhe në vazhdim kombëtarja jonë shfaq lojë mjaft të mirë, por në fillim të pjesës së dytë gjeorgjianët gjejnë golin e barazimit (47’). Vlen të përmendet se më herët gjatë pjesës së parë portieri Samir Ujkani në mënyrë sensacionale ndali një penalti.

Kjo ndodhi edhe në fund të takimit, kur Samir Ujkani ndali penaltinë, por nuk arriti që topin e kthyer ta ndalë, në mesin e një situatë kontraverse të krijuar nga futbollistët (88’).

Me këtë disfatë Gianni de Biassi sigurisht se nuk e ka filluar mënyrën më të mirë drejtimin e kombëtares tonë, por as se si nuk është fillim i keq, duke marrë parasysh lojën e zhvilluar në Gjeorgji.