Arsenal shënon fitore ndaj Newcastle

dardanmiftari | Saturday, March 21, 2009 | 0 Komente

Topçinjtë e Londrës kanë shënuar fitore me rezultat 3-1 ndaj Newcastle United në ndeshjen e zhvilluar në St James Park.
Ndeshja filloi më mbarë për vendasit kur në minutën e 24-të u akordua penalti pas ndërhyrjes së portierit Manuel Almunia ndaj Ryan Taylor, por Obafemi Martins nuk ishte i saktë nga pika e bardhë. Rrjetat mbetën të paprekura deri në fillim të pjesës së dytë, kur sulmuesi danez Nicklas Bendtner shënoi me kokë pas një harkimi të Andrei Arshavin, për t’i dhënë avantazhin Arsenalit, në minutën e 57-të të lojës. Megjithatë vendasit barazuan pas vetëm disa sekondave. Obafemi Martins rihapi ndeshjen duke përmirësuar gabimin e pjesës së parë. Abou Diaby riktheu epërsinë për topçinjtë pas një asistimi nga Robin van Persie, gjashtë minuta më vonë (64’), ndërsa pas vetëm edhe tre minutash tjera Samir Nasri vulosi fitoren e Arsenalit, sërish me asistimin e Van Persiet. Me këtë fitore ekipi i Arsene Wenger forcon pozitën e katërt me 55 pikë, tre më shumë se Aston Villa që nesër ka një sfidë të vështirë përballë Liverpoolit në Anfield. Newcastle United me këtë humbje bie në zonën e rrezikut, saktësisht në pozitën e 18-të me 29 pikë, dy më pak se Blackburni që është një pozitë më lartë.