Arsenali ekipi i katërt anglez që arrin në çerekfinale

dardanmiftari | Thursday, March 12, 2009 | 0 Komente

Arsenali ka eliminuar Romën për t’u bërë ekipi i katërt anglez që kualifikohet për në çerekfinale të Ligës së Kampionëve dhe i treti që eliminon një ekip italian.
Topçinjtë ishin më të saktë se gialorosët në gjuajtjen e penaltive, pas rezultatit të barabartë nga të dyja ndeshjes (1-0 secila). Ekipi anglez filloi lojën me një gol epërsi nga ndeshja e parë e zhvilluar në Emirates Stadium, por vendasit e filluan ndeshjen e kthimit furishëm që në fillim. Romakët kaluan në epërsi me golin e mbrojtësit Juan, pas nëntë minutash lojë, gol që doli të ishte edhe i vetmi i kohës së rregullt të ndeshjes. Goli i brazilianit erdhi pas një gabimi të mbrojtjes së Arsenalit, kur topi lehtësisht i goditur nga Totti kaloi nëpër këmbët e Gallas dhe Toure, për të arritur tek Juan i cili shënoi nga afërsia.
Raste, megjithëse të rralla, pati nga të dyja anët, por koha e rregullt e ndeshjes përfundoi me rezultat 1-0 për vendasit, që detyroi ekipet të zhvillojnë lojë shtesë, tridhjetë minutat e të cilës po ashtu nuk sollën ndryshim rezultati.
Penaltitë
Edhe gjuajtja e penaltive, si edhe pjesa më e madhe e ndeshjes, ishte mjaft e ekuilibruar dhe Arsenali arriti të kualifikohet në çerekfinale pas tetë goditjeve, duke i fituar me rezultat 7-6. Për Arsenalin shënuan Van Persie, Walcott, Nasri, Denilson, Toure, Sagna, Diaby ndërsa humbi vetëm Eduardo Da Silva. Për Romën shënoi Pizzaro, Baptista, Montella, Totti, Aquilani, Rise, ndërsa humbën Mirko Vucinic dhe Max Tonneto. Arsenali kështu bëhet ekipi i katërt i Premierligës që hyn në mesin e tetë ekipeve më të mira të garës evropiane. Po sot, biletën në çerekfinale e ka siguruar edhe kampioni i Anglisë, Manchester United, që eliminoi atë të Italisë, Interin. Chelsea ishte ekipi tjetër anglez që eliminoi një italian, Juventusin, ndërsa Liverpooli ishte i vetmi që pati përballë një ekip italian. Të kuqtë mbrëmë eliminuan nga gara kampionin e Spanjës, Real Madridin.