Chelsea thyen Liverpoolin në Anfield

dardanmiftari | Thursday, April 09, 2009 | 0 Komente

Dy gola të Branislav Ivanoviq dhe një i shënuar nga Didier Drogba kanë ndihmuar Chelsean të rikthejë rezultatin nga disavantazhi 1-0 për të shënuar në fund fitore 3-1 në ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve.
Vendasit kaluan të parët në epërsi në ndeshjen e zhvilluar në Anfield, por të zgjedhurit e Rafa Benitez nuk ishin të aftë ta ruajnë rezultatin.

Pjesa e parë

Ishin pikërisht vendasit ata të cilën ishin më ngulmues në fillim të ndeshjes, me Dirk Kuyt që tentoi të çajë portën e Petr Cech pas vetëm tre minutash. Dhe, nuk vonoi shumë dhe goli i parë në ndeshje arriti shumë shpejt, kur në minutën e gjashtë të ndeshjes sulmuesi spanjoll Fernando Torres përfundoi në mënyrën më të mirë një harkim të Alvaro Arbeloas, pas një loje të mirë nga Kuyt. Por avantazhi i Liverpooli u kërcënua shpejt, kur Salomon Kalou i dha një rast të artë Didier Dogbas për të barazuar. Blutë kërkuan vazhdimisht golin e barazimin, i cili erdhi gjashtë minuta para fundi të pjesës së parë.
Mbrojtësi serb Ivanovic, i cili u përfshi në ekip vetëm pas mungesës së të lënduarit Jose Bosingwa, shmangi mirë Xabi Alonson, për të dërguar topin me kokë në rrjetën e Pepe Reinas, që ishte edhe goli i tij i parë në fanellën e Chelseat.

Pjesa e dytë

Pas dy golave të pjesës së parë, pritej një pjesë e dytë ndoshta më e qetë, por
ndodhi tërësisht e kundërta, me Chelsean që dominoi këtë pjesë. Ivanovic gjeti edhe golin e tij të dytë në ndeshje në minutën e 62-të të ndeshjes, që ishte po thuajse një kopje e golit të parë, me vendasit të paaftë për të mësuar nga gabimi i mëhershëm.
Pas pesë minutash tjera, ishte Didier Drogba ai i cili i siguroi Chelseat fitoren e rëndësishme të mbrëmjes, duke shënuar nga afërsia (67’). Chelsea pati rastin të shënojë edhe golin e katërt, por Reina mbrojti një gjuajtje të Frank Lampard në minutën e fundit të ndeshjes. E vetmja gjë jo e këndshme për Chelsean ishte kartoni i verdhë i kapitenit John Terry, i cili do të mungojë në ndeshjen e javës së ardhshme, që zhvillohet të martën në Stamford Bridge, ku shpresojmë të shohim një lojë më të hapur nga Liverpooli.