Liverpooli mban Manchesterin nën presion

dardanmiftari | Saturday, April 11, 2009 | 0 Komente

Të kuqtë e Liverpoolit janë rikthyer nga humbja e të mërkurës kundër Chelseat, për të shënuar edhe një fitore të thellë me rezultat 4-0 në Anfield, kësaj here ndaj Blackburnit, për të marrë edhe kreun e tabelës së Premierligës.
Dy golat e parë për ekipin e Rafa Benitez i shënoi Fernando Torres, të dyja në pjesën e parë të ndeshjes, ndërsa nga një gol tjetër shënuan Daniel Agger dhe Davide N’Gog, të dy në pjesën e dytë.Të kuqtë hapën rezultatin pas pesë minutash lojë, kur Torres pranoi një top të gjatë nga Jamie Carragher, e kontrolloi atë me gjoks dhe pas një rrotullimi dërgoi topin në rrjetë.Edhe goli i dytë u shënua nga spanjolli, i cili kësaj here dërgoi topin në rrjetë me kokë, pas një harkimi nga gjuajtja e lirë.Edhe pse me dy gola epërsi, Liverpooli nuk ndaloi së sulmuari dhe shënoi edhe gola të tjerë në shtatë minutat e fundit të ndeshjes. Së pari Agger goditi nga largësia për të shënuar një gol spektakolar në minutën e 83-të të ndeshjes, ndërsa në minutën e fundit të lojës, Lucas asistoi shumë bukur me kokë për N’Gog, i cili vulosi rezultatin po me gol të shënuar me kokë.Kapiteni Steven Gerrard, i cili ishte në dyshim për ndeshjen e sotme, u mbajt në stol nga trajneri Benitez, duke e ruajtur për ndeshjen e radhës të Liverpoolit, sfidën kthyese të Ligës së Kampionëve përballë Chelseat.Liverpooli me tre pikët e reja merr kreun e tabelës, me 70 pikë, dy më shumë se Manchesteri, që më vonë mund ta rimarrë kreun, nëse shënon fitore në udhëtim tek Sunderlandi.