Olympiacosi nuk lejon befasi

dardanmiftari | Wednesday, December 09, 2009 | 0 Komente

Skuadra greke Olympiacos Pireus ka shënuar fitore minimale përballë Arsenalit, për të qenë e sigurt në vazhdimin e garës më prestigjioze të futbollit evropian.
Golin e vetëm në ndeshje e shënoi Leonardo në minutat e para të pjesës së dytë (47’), për të siguruar tri pikë të plota. Olympiacosi rrezikonte kualifikimin, nëse mposhtej nga Arsenali, dhe nëse Standard Liege shënonte fitore kundër AZ Alkmaarit. Megjithatë Standard dhe AZ Alkmaar barazuan, 1-1, ndërsa Olympiacosi me siguri të plotë kalon në 1/8 e finales së Ligës së Kampionëve. Pas xhiros së fundit të fazës grupore, nga Grupi H kualifikohen Arsenali dhe Olympiacosi, ndërsa Standardi do të garojë në Europa League, pasi në çastet e fundit shfaqet heroi i vërtetë i Standardit, portieri, i cili shënon një gol me kokë.