Holanda mposht Danimarkën

dardanmiftari | Monday, June 14, 2010 | 0 Komente

Kombëtarja e Holandës ka shënuar fitore me rezultat 2-0 ndaj kombëtares së Danimarkës në kuadër të ndeshjes së parë të Grupit E të Kupës së Botës që zhvillohet në Afrikën e Jugut.
Pavarësisht se kontrolluan pjesën e parë si me posedim po ashtu edhe me raste, holandezët arritën të shënojnë vetëm në pjesë të dytë në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin Soccer City në Johannesburg.
Menjëherë pas pauzës, pas një aksioni të ekipit të portokalltë erdhi edhe goli i parë që fakt ishte një autogol i Simon Poulsen.
15 minuta para fundit të ndeshjes, holandezët shënuan edhe golin e dytë, që ishte edhe goli i sigurisë. Pas një loje të mirë të Snejder, Dirk Kuyt u gjend në momentin e duhur para portës së portierit Sorensen, për të vulosur rezultatin.
Në të njëjtin grup me Holandën dhe Danimarkën janë edhe Kameruni dhe Japonia që përballen më vonë gjatë ditës.