Tevez shpëton Cityn nga turpi

dardanmiftari | Sunday, October 17, 2010 | 0 Komente

Emmanuel Adebayor duke kërcyer mbi Neal Eardlyn dhe Charlie Adam Carlos Tevez edhe njëherë ishte krucial për Manchester Cityn, pasi që shpëtoi ‘qytetarët’ nga turpi në ndeshjen ndaj Blackpoolit, të cilën City e fitoi me rezultat 3-2.
Pjesa e parë përfundoi pa gola, me lojë më të mirë të treguar nga Blackpooli, që shkeli në çdo aspekt Cityn. Edhe në pjesën e dytë pamë fotografi të njejtë, pasi që Blackpooli po e dërrmonte skuadrën e Roberto Mancinit.
Megjithatë, diçka për të thënë kishte Carlos Tevez që shpejt u bë protagonisti i ndeshjes. Pas një pasimi të mirë të David Silvas, ishte Tevez ai që heshti tifozët në stadiumin Bloomfield Road për 1-0 (67’).
Përgjigja e vendasve erdhi shpejtë, me anë të golit të shënuar nga Marlon Harewood (78’) që barazoi rezultatin në 1-1. Gëzimi i tifozëve të Blackpoolit zgjati vetëm dy minuta, pasi që Carlos Tevez i dha fundin takimit me golin e tij të dytë në këtë takim dhe të pestin në këtë sezon.
Megjithatë, ky nuk ishte fundi i kësaj sfide dramatike, pasi që David Silva (89’) realizoi për 3-1, ndërsa rezultatin përfundimtar në 3-2 e vendosi Taylor-Fletcher.
Manchester City me këtë fitore e sheh veten në pozitën e dytë me 17 pikë, dy më pak se lideri Chelsea.