Finalja e Kupës së Mbretit, një el Clasico

dardanmiftari | Wednesday, February 02, 2011 | 0 Komente

Real Madridi ka shënuar fitore prej 2-0 kundër Sevillas në ndeshjen kthyese të Copa del Rey, e cila u zhvillua të mërkurën mbrëma në Santiago Bernabeu.
Mbretërit kaluan në epërsi në minutën e 81-të, kur pas një asistimi të Sami Khediras, Mesut Ozil kaloi edhe portierin për të futur topin në rrjet.
Pesë minuta pa përfunduar koha e rregullt e takimit, gjasat u minimizuan edhe më shumë për mysafirët, pasi Sergio Sanchez u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë.
Pak minuta pasi u inkuadrua në lojë, Emmanuel Adebayor dyfishoi rezultatin pas një asistimi të Lassana Diarra në minutat shtesë për të vulosur fitoren.
Pas kësaj fitoreje, Los Blancos eliminojnë Sevillan me rezultat të përgjithshëm prej 3-0, pasi në ndeshjen si mysafirë, ata mposhtën andaluzianët me rezultat minimal.
Në finalen e 20 prillit, Real Madridi do të përballet me rivalin e përjetshëm, Barcelona, që në gjysmëfinale eliminoi Almerian me rezultat të përgjithshëm prej 8-0.