Paqe në Londër !

dardanmiftari | Saturday, April 21, 2012 | 0 Komente

Ka përfunduar me rezultat të barabartë pa gola derbi londinez mes Arsenalit dhe Chelseat, i zhvilluar në Emirates para 65 mijë spektatorëve.

Pjesën e parë e filluan më mirë vendasit. Arsenali dominoi tërësisht periudhën e parë të takimit, por prapa nuk mbeti as Chelsea që herë pas here rrezikoi.

Në pjesën e dytë u ashpërsua loja dhe ndeshja u baraspeshua, me ekipet që kishin raste të volitshme. Futbollisti më i rrezikshëm i Arsenalit, Robin Van Persie, ka mundur t’ia sigurojë fitoren ekipit të tij, por nuk arriti ta bëjë këtë pasi nuk konkretizoi rastet e treguara për të.

Në fund të takimit Arsenali bëri presion të lartë mbi Blutë, por sfida përfundoi me rezultat të barabarëtë 0-0.

Pas këtij barazimi, Arsenali ka 65 pikë në tabelë në vendin e tretë, tre javë pa përfunduar sezoni në Ligën Premier, teksa Chelsea ka 58 pikë në vendin e gjashtë dhe ka gjasa të minimizuara për t’u kualifikuar për Ligën e Kampionëve pasi Tottenhami i cili i shkon QPR-së është një pikë larg.