Terry ia sjell fitoren Anglisë

dardanmiftari | Thursday, April 02, 2009 | 0 Komente

Kapiteni i Chelseat dhe i Anglisë, John Terry, ka shënuar një gol të vonshëm për t’i dhënë fitoren kombëtares të tij në ndeshjen ndaj Ukrainës të vlefshme për kualifikimet për Botërorin 2010.
Peter Crouch, i cili u përfshi në 11-she pas mungesës së Emile Heskey, Carlton Cole dhe Darren Bent, i dha avantazhin Anglisë pas 29 minutash, me një ‘volej’ nga afërsia. Pavarësisht dominimit në posedim, vendasit dështuan të shtojnë epërsinë, dhe mosefiktivitetin e sulmit anglez e shfrytëzoi ish-sulmuesi i Chelseat, Andriy Shevchenko, i cili barazoi 16 minuta para fundit të ndeshjes, duke shënuar nga afërsia (74’).
Edhe pse ishte një gol i veçantë për Shevchenkon, i 40-ti i tij me Ukrainën, nuk ishte i mjaftueshëm për t’i dhënë ndonjë pikë kësaj kombëtareje. Kur kishin mbetur edhe pesë minuta para fundit të kohës së rregullt, Terry doli në skenë për të ruajtur nxjerrë pikët maksimale për Anglinë.
Nga ndeshjet tjera të Grupit 6, Kroacia ka shënuar fitore të rëndësishme në udhëtim tek Andorra me golat e Ivan Klasnic dhe Eduardo da Silva. Bjellorusia po ashtu ka shënuar fitore në udhëtim ndaj Kazakistanit, të cilin e deklasoi me rezultat 5-1. Anglia, e cila ka pesë fitore nga pesë ndeshje, mban kreun e grupit me 15 pikë, e ndjekur nga Kroacia me 10 pikë dhe Ukraina me 7 pikë.