Spanja vazhdon të jetë e qind për qindtë

dardanmiftari | Thursday, April 02, 2009 | 0 Komente

Dyshja e Liverpoolit, Albert Riera dhe Xabi Alonso, kanë shënuar për të ndihmuar Spanjën të rikthehet nga disavantazhi 1-0 ndaj Turqisë, për të fituar në çastet e fundit, me rezultat 2-1, në ndeshjen kualifikuese për Botërorin 2010 në stadiumin Ali Sami Yen.
Sulmuesi kryesor i Spanjës, David Villa, nuk është përfshirë në ekip nga trajneri Vicente Del Bosque për shkak të problemeve në gju, duke lënë të vetmuar Fernando Torres në ballë të pesë mesfushorëve. Riera, Carlos Marchena dhe David Silva ishin ndryshimet nga ndeshja e kaluar e të shtunës (1-0) në radhët e Spanjës, derisa në anën tjetër trajneri i Turqisë, Fatih Terim, nuk bëri asnjë ndryshim në 11-shen startuese. Kampioni i Evropës kaloi në disavantazh pas vetëm 26 minutash. Një pasim i gjatë nga Arda Turan në hapësirën para golit të Iker Casillas, gjeti Tuncay Sanli. Semih Senturk ishte ai i cili pranoi pasimin e fundit dhe gjeti rrjetën e Casillas.
Barazimi për Spanjën erdhi nga Xabi Alonso, i cili shënoi nga pika e bardhë në minutën e 62-të të ndeshjes, pasi Ibrahim Uzulmez kishte prekur topin me dorë, pas një goditje me kokë nga Torres. Goli i fitores erdhe në minutën e dytë të lojës shtesë, kur zëvendësuesi Daniel Guiza harkoi nga krahu i djathtë për të gjetur Rieran, i cili dërgoi topin në gol nëpër këmbët e portierit.
Me këtë fitore, Spanja mbledh pikët maksimale, 18, pas gjashtë ndeshjeve, derisa Bosnja dhe Hercegovina, pas fitores së sotme prej 2-1 ndaj Belgjikës, ruan pozitën e dytë me 12 pikë. Turqia dhe Belgjika janë në pozitat tre dhe katër me tetë, respektivisht shtatë pikë.