Brazili shkatërron Bregun e Fildishtë

dardanmiftari | Sunday, June 20, 2010 | 0 Komente

Kombëtarja e Brazilit ka shënuar fitore prej 3-1 përballë Bregut të Fildishtë, për të siguruar kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të Kampionatit Botëror, Afrika e Jugut 2010.
Një lëvizje të bukur të Ricardo Kaka e shfrytëzoi Luis Fabiano, i cili edhe më bukur mposhti portierin Copa (25’) dhe me epërsi minimale të brazilianëve përfundoi pjesa e parë.
Ishte sërish sulmuesi i Sevillas, Fabiano, që dyfishoi në pjesën e dytë (51’) duke treguar mjeshtërinë e tij, përkundër se kishte ndalur topin me dorë.
Fitoren e Selecaos e vulosi Elano, i cili pranoi një krosim të Kaka për të realizuar golin e tretë (62’).
Në minutat e fundit, Bregu i Fildishtë krijoi presion për të ndryshuar diçka, por krejt çfarë bëri ishte vetëm një gol i shënuar nga Didier Drogba (79’).
Disa minuta para përfunduar takimi loja bëhet shumë e ashpër nga ana e lojtarëve të Bregut të Fildishtë. Duhet theksuar se Leite Kaka u largua me kartonin e dytë të verdhë pas një simulimi të lojtarit të Bregut të Fildishtë.
Me këtë fitore, Brazili arrin në kuotën e gjashtë pikëve dhe siguron kualifikimin në fazën e radhës, ndërsa xhiroja e fundit do të vendosë se në cilën pozitë do ta përfundojë fazën grupore të Botërorit.