Vazhdojnë fitoret e thella të Barcelonës

dardanmiftari | Saturday, December 18, 2010 | 0 Komente

Pedro Rodruguez dhe David VIlla kanë shënuar nga dy gola, ndërsa një tjetër e ka shënuar Xavi Hernandez, derisa Barcelona triumfoi me rezultat 5-1 në derbin e qytetit në fushë të Espanyol.
Mysafirët kaluan në epërsi pas 19 minutash lojë me anë të Pedro Rodriguez, ndërsa pas gjysmë ore lojë Xavi dyfishoi epërsinë për Barcelonën.
Pjesa e dytë solli edhe katër gola të tjerë. Së pari Pedro shënoi golin e dytë pas një ore (61’), dy minuta para se Osvaldo të ngushtojë në 3-1 disavantazhin e ekipit vendas. Por dy gola të shënuara nga David Villa në 15 minutat e fundit të ndeshjes (76’ dhe 85’) vulosën epërsinë e thellë të Barcelonës.
Barcelona tash mbledh 43 pikë në maje të tabelës së La Liga, me Real Madridin që mbetet pesë pikë prapa në pozitën e dytë e që nesër pret në fushë të vet Sevillan. Espanyol, në anën tjetër, pavarësisht fitores ruan pozitën e katërt me 28 pikë.
Në ndeshjen tjetër të sotme Villarreali ka shënuar fitore 3-1 ndaj Mallorca, për të mbledhur 33 pikë në pozitën e tretë.