Fitojnë Juventus dhe Roma

dardanmiftari | Sunday, January 16, 2011 | 0 Komente

Juventusi e ka shënuar fitoren e parë në Serie A për vitin 2011 ndaj Barit në Olimpico të Torinos, përderisa edhe Roma mposhti me ‘qykë të zorit’ në transfertë Cesenan.
Juventusi ishte dominant dhe kishte një mori rastesh të pa konkretizuara deri në minutën e 43-të, kur Alessandro Del Piero realizoi për 1-0.
Në pjesën e dytë mysafirët përqëndrohen më shumë dhe arrijnë ta barazojnë rezultatin me anë të Rudolf i cili u ndihmua nga Alvarez (57’).
Juventusi në vazhdim bëri presion dhe kur ndeshja po shkonte drejt një barazimi zhgënjyes për Bianconerët, në skenë del Alberto Aquilani që realizoi (79’) për fitoren e madhe të Juventusit.
Roma e mbyti totalisht Cesenan por nuk ia arriti të shënonte deri në minutën e 89-të, kur Fabio Simplicio befasoi të gjithë me golin e fitores për Giallorosët.
Me fitoret e arritura Juventusi e sheh veten në pozitën e katërt me 34 pikë, gjashtë më pak se lideri Milan që në mbrëmje luan ndaj Lecces, përderisa Roma ka 33 pikë në pozitën e pestë.