Paqe në Merseyside!

dardanmiftari | Sunday, January 16, 2011 | 0 Komente

Liverpooli dhe Evertoni janë ndarë me një barazim me rezultat 2-2 në derbin më të madh lokal anglez të Merseyside të zhvilluar në Anfield.
Ajo që do të duhej të ishte një ndeshje e dominuar nga Evertoni pas krizës që ka kapluar Liverpoolin në fakt nuk ndodhi, pasi që The Reds u kthyen shumë të fuqishëm duke treguar lojë tejet atraktive dhe mjaft premtuese.
Pas një tollovie në zonë me anë të një goditje nga gjysmëdistanca i saktë u tregua Raul Meireles (29’). Pjesa e parë përfundoi me epërsinë e lehtë të Liverpoolit, e cila ndezi totalisht tifozët në Anfield.
Me të filluar pjesa e dytë, Evertoni kthehet më mirë nga sa ishte menduar. Në sulmin e parë Mikel Arteta nxjerr një goditje nga këndi, nga e cila pas harkimit të tij më i lartë në kërcim u tregua Sylvain Distin i cili realizoi me kokë për 1-1 (46’).
Heshtjen në Anfield e solli Jermaine Beckford (52’) i cili pas një aksioni mirë të organizuar nga Osman shënoi për 2-1 dhe epërsinë e pabesueshme të Evertonit.
Mirëpo presioni për The Reds u shpagua kur Dirk Kuyt bëri atë që kurrë nuk e bën nga loja e hapur, shënoi gol nga pika e bardhë. Penaltia u akordua pas një ndërhyrje në zonë të portierit Howard i cili rrëzoi në zonë Maxi Rodriguezin. Vendimi pasoi protesta të mëdha të lojtarëve të Evertonit, por rezultati mbeti i barabartë deri në fund të takimit.
Me këtë barazim Liverpooli dhe Evertoni ndajnë pozitën e 13-të respektivisht të 12-të me nga 26 pikë.