Eliminohet skuadra e fundit italiane

dardanmiftari | Friday, April 17, 2009 | 0 Komente

Skuadra e vetme italiane, e cila bënte gara në Evropë, ajo e Udineses, është eliminuar nga Kupa UEFA, pasi në takimin e të enjtes mbrëma në Stadio Friuli ka barazuar me rezultat 3-3 përballë Werder Bremenit.
Ndeshja e parë e zhvilluar në Weserstadion kishte përfunduar me rezultat prej 3-1 në favor të gjermanëve, ndërsa në ndeshjen e mbrëmjes së sotme italianët e arritën këtë rezultat, i cili do t’i dërgonte në vazhdime, mirëpo nuk mundën ta mbajnë deri në fund. Gökhan Inler krijoi avantazhin për skuadrën vendase (15’), për të barazuar Diego në minutën e 28-të. Dy minuta më vonë (30’), Fabio Quagliarella krijoi sërish avantazhin për Udinen, të cilin e dyfishoi në minutën e 38-të, për t’i çuar skuadrat në pushim me rezultatin 3-1. Në pjesën e dytë, Diego ngushtoi epërsinë (60’), ndërsa Claudio Pizzaro e barazoi rezultatin (73’). Werderi ka mundur të dalë fitues nga kjo përballje, mirëpo Diego nuk arriti ta kompletojë hat-trickun e vet, pasi që dështoi të shënonte nga pika e bardhë. Në gjysmëfinale Werderin e pret Hamburgu.